Behind every beautiful thing there is some kind of pain...

Nahradí kontaktní čočky displej?

3. prosince 2011 v 22:18 | Twigg |  články
Představte si, že byste si mohli číst jakýkoliv text, ať už oblíbené zpravodajství nebo tlachání ze sociálních sítí, bez toho aniž byste museli sednout k počítači. Zprávy a údaje by se vám jednoduše zobrazily díky speciální kontaktní čočce, na níž by se data míhala, jak před očima terminátora.
Taková vize je zatím ještě vzdálenou budoucností, nicméně současný technologický pokrok dokázal, že nepatří jen do sci-fi filmů. Ukazuje to i experimentální výzkum z Washingtonské univerzity v Seattlu, který se věnuje právě vytvoření kontaktní čočky schopné zobrazovat různá data. Základem jeho práce je vývoj miniaturních elektronických součástí, tenčích než lidský vlas a následná integrace do kontaktní čočky, jíž lze bez problému nasadit a sundat, jako klasickou dioptrickou pomůcku.

Do čočky se podařilo zakomponovat elektrický obvod s bezdrátovou anténou schopnou přijímat energii i data a jednou modrou LED diodou. V laboratoři pak čočku vložil do oka pokusného králíka a úspěšně se mu podařilo diodu rozsvítit, aniž by králík doznal jakékoliv újmy na zdraví. Prototyp tedy zatím dokáže zobrazit jediný bod, nicméně od toho je jen krůček k přidávání bodů dalších.

Ať se jedná o aktuální televizní program, předpověď počasí, nebo ještě lépe film. A dokonce v případě použití dalších přídavných zařízení i přiblížení vzdálené krajiny. Předpokladem je pochopitelně možnost kontaktní čočku podle potřeby vypnout a rychle ji z oka vyjmout.

Výzkum by mohl být užitečný nejen pro zábavu, ale rovněž pro medicínské účely. Přídavné senzory by totiž mohly přímo z oka měřit třeba hladinu cukru v krvi a další důležité údaje o zdravotním stavu.

A mě osobně teď napadá jak by to bylo super u maturity třeba nebo u jakékoliv jiné písemky:D byla by ze mě premiantka :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mishel Mishel | Web | 8. ledna 2012 v 16:23 | Reagovat

To by bolo super, niečo také vymyslieť ;)

______________

Prepáč, že som tu dlho nebola :/ sviatky, vieš... :)

2 goldenka goldenka | Web | 5. února 2012 v 15:25 | Reagovat

ahojky,minule si psala že tě mužu pozvat...,tak zase je u mě bleskovka,tak se kdyžtak zastav ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama