Behind every beautiful thing there is some kind of pain...

RumplCimprCampr?:D

19. září 2011 v 21:41 | Twigg |  pohádky?

RumplCimprCampr: Utrhaná těla, mrtvá novorozeňata


Verze, kterou znáte
Protože filmovou verzi téhle pohádky nenatočil nikdo od Disneyho, je méně známá než ostatní, ale u nás ji přepsal třeba Jan Werich, takže ji možná také znáte. Hlavní hrdinkou je dcera mlynáře, který ji chce provdat za prince. Král ovšem nechce, aby si jeho syn vzal nějakou chudou holku mlynáře, tak mu ten mlynář začne tvrdit, že dokáže se slámy utkat zlato. Král ji tedy unese, zavře do věže a chce, aby se předvedla. Zoufalé dívce nakonec pomůže kouzelný skřet, který jí zlato dodá, když ona slíbí, že mu věnuje své prvorozeně. Mlynářova dcera si nakonec vezme prince, mají dítě a přijde si pro něj skřet. Protože je to ale férový chlapík, dá jí šanci. Když princezna uhádně skřetovo jméno, nemusí mu dítě dávat. Má na to tři dny. Nakonec jméno skřeta zaslechne nějaký kolemjdoucí, když zrovna skřet machruje, že na jméno RumplCimprCampr nemůže nikdo nikdy přijít a tradá, princezna zachrání své děťátko.5 totálně úchylných původů pohádek

Věci, které se změnily
Skřet je hodně naštvaný, když princezna přijde na jeho jméno. Kdo by nebyl. Jenže skřet je ve verzi od bratří Grimmů tak moc naštvaný, že začne podupávat zběsile po zemi a jeho plandavé oblečení se zasekne do podlahy. Jak je děsně naštvaný, začne ho vytahovat a to takovou silou, že přetrhne celé své tělo a zhroutí se na zem mrtvý. Ano, sám sebe roztrhne vejpůl.
Bratři Grimmové samozřejmě tuhle pohádku nevymysleli. Byla to lidová pohádka, která se v průběhu časů, stejně jako ostatní pohádky, různě obměňovala. V jedné takové dřívější verzi se RumplCimprCampr na princeznu vrhne a skončí zaseklý v jejím rozkroku. Hradní stráž ho pak musí vyndavat. Z rozkroku princezny. Úplně vidíme ty trapné pohledy poté.
5 totálně úchylných původů pohádek
Mnoho verzí také končí dost depresivně, kdy princeznino dítě stejně zemře. Ať ho zabije RumplCimprCampr, nebo stráž nebo někdo úplně jiný. Holt, ve středověku neměli rádi šťastné konce. To s vámi udělá mor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bridal beach dresses bridal beach dresses | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 11:25 | Reagovat

Many thanks for creating the effort to talk about this, I feel strongly about this and like learning a great deal more on this topic. If possible, as you
http://www.pathdress.net

2 plus wedding dresses plus wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 13:35 | Reagovat

The nice article assited me very much! Saved the website, extremely excellent categories just about everywhere that I read here! I like the info, thank you.
http://www.movedress.com/wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama